نقش مدیر تضمین کیفیت در چابک

نقش مدیر تضمین کیفیت در چابک چیست؟ آیا ما واقعا نیاز به مدیر تضمین کیفیت یا QA در چابک داریم؟ نقش و مسئولیت مدیر QA در طی سال های گذشته تغییر کرده است به خصوص زمانی که اکثر شرکت ها به سمت متدولوژی چابک کشیده شدند. اکثر مدیران QA در مورد نقش و مسئولیت خودشان دچار سردرگمی می شوند و همیشه احساس می کنند در چابک جایی ندارند.

واحدتست

برای شروع، در چابک چیزی به نام “بخش تست” یا “واحد تست” که گروهی از تست کننده ها با همدیگر بنشینند و جدا از واحد توسعه باشند و معمولا هم توسط مدیر تست رهبری می شوند، وجود ندارد. همچنین در چابک تاکید بسیار کمی روی مستندات سنگین از قبیل طرح های تست با جزئیات زیاد، می باشد که نوشتن این مستندات توسط مدیر QA انجام می شود. در اسکرام که پرطرفدارترین فریمورک توسعه چابک محسوب می شود، سه نقش اصلی وجود دارد: صاحب محصول، مدیر اسکرام و تیم اسکرام. تیم اسکرام self-managing هستند و از توسعه دهندگان، طراحان و تست کننده ها تشکیل شده است و خود تیم مسئول تحویل محصول با کیفیت بالا می باشد.

مدیر QA در چابک نیاز نیست تیم تست را مدیریت کند و تاثیری روی تست ها بگذارد چون تیم تست بخشی از تیم اسکرام است.

پاسخگویی

روزهایی که مدیران QA مسئول پاسخگویی به نقض ها و عیوب به وجود آمده در محصول بودند، گذشت. در چابک همه باید پاسخگوی مشکل به وجود آمده و تضمین کیفیت محصول باشند. زمانی که مشکلی در محصول به وجود می آید همه دنبال این هستند که مشکل از کجاست و چگونه می توان از این مشکلات در محصولات بعدی جلوگیری کرد.

هیچ جایی برای مدیر QA در چابک وجود ندارد چون مسئولیت تضمین کیفیت که برعهده تیم اسکرام است، از بین می رود. این مهم است که بدونیم تست و تضمین کیفیت به طور ذاتی، بخشی از متدولوژی توسعه چابک است.

مدیریت روز به روز تست کننده ها

غالبا در چابک اولویت های کسب و کار تغییر می کنند و تیم اسکرام نیاز دارد تا خود را با این تغییر اولویت ها تطبیق دهند اما معمولا ادامه دادن با همه ی این تغییرات به خصوص زمانی که چندین تیم اسکرام در یک سازمان بزرگ وجود دارد، غیرممکن است. به نقل از استیفن جاناوی در وبلاگ خودش و در مطلبی با عنوان “?The End of Road for Test Managers”(می توانید این مقاله را در کانال softwaretesting تلگرام دریافت کنید):

مدیر تست می تواند از محیط چابک در طی زمان جدا شود مخصوصا در واحدهای بزرگ و تعداد تیم های اسکرام زیاد. پس نیازمند توانایی برقراری تعادل بین اولویت ها و کارها در چندین ناحیه می باشد.

تست بیشتر توسعه دهندگان

در تیم های چابک، توسعه دهندگان تشویق می شوند تا خودشان کدهای خود را تست کنند تا مطمئن شوند نقضی در کدشان وجود ندارد که در صورت وجود، سریعا نقض را برطرف کنند. زمانی که ما پایه ی محکمی در تست واحد خوب داریم که می توانیم روی آنها تکیه کنیم، باعث می شود که مسئولیت تست کننده ها برای داشتن تست برای نقض های آشکار، از بین برود در عوض آنها می توانند بیشتر روی تست های اکتشافی و استفاده از UAT که نیازمند مستندسازی گسترده ای نیست، تمرکز کنند.

نقش مدیر QA در چابک

اگر چه با این صحبتها، نقش و مسئولیت مدیر QA به نظر لازم و ضروری در مفهوم چابک نیست اما یک سری بخش ها وجود دارد که مدیر QA می تواند تاثیرگذار باشد. یک مدیر QA در چابک، نیاز است تا در زمینه تست بسیار باتجربه باشد تا بتواند در موقعیت های چالش برانگیز به کمک تیم تست بیاید.

با توجه به مطلبی که خانم katrina clokie در مقاله Test Manager in Agile(می توانید این مقاله را در کانال softwaretesting تلگرام دریافت کنید) گذاشتند، نقش های یک مدیر QA در چابکبه شرح زیر است:

 • تسهیل بخشیدن به ارتباط بین اعضای تیم چابک در سازمان ها
 • ارائه یک دیدگاه کلی استفاده از تست
 • حمایت و پشتیبانی و مشاوره اعضای تیم تست
 • بودجه بندی یا پیش بینی برای تست به عنوان یک سرویس وابسته به فرآیند سازمان

بخش های دیگری که مدیر QA می تواند موثر باشد:

 • مدافع تضمین کیفیت محصول در سازمان
 • استخدام مهندسین اتوماسیون و تضمین کیفیت
 • ارائه مهارت های فنی و استفاده درست از تکنیک های تست در موارد مناسب
 • اطمینان از پیاده سازی و دنبال کردن بهترین تمرینات یا best practice برای جلوگیری از نقض ها در تیم اسکرام

به طور خلاصه نقش مدیر QA در چابک بیشتر حمایت، آموزش، تسهیل و مشاوره دیگر اعضای تیم QA و تیم های دیگر است و اینکه ناظر به کار افراد در تحویل و پیاده سازی محصول با کیفیت است تا در همان ابتدای کار اصول و قواعد تضمین کیفیت محصول را رعایت کنند.

 

برای دنبال کردن مقالات و آموزش تست در تلگرام، عضو کانال زیر شوید:

ُSoftware Testing

مشترک خبرنامه شوید

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

نقش مدیر تضمین کیفیت

نقش مدیر تضمین کیفیت در چابک چیست؟ آیا ما واقعا ...

چگونه وارد کار تست ن

مثل همه ی کارها، کار تست نرم افزار و انتخاب ...

ابزارهای مفید برای ت

امروزه افراد زیادی هستند که از موبایل خود برای وبگردی ...

BDD Best Practice

معرفی BDD BDD یا توسعه رفتار محور یک متدولوژی است برای ...

Agile Test Strategy

در محیط چابک یا agile، جایی که ما روی اسپرینت ...